Днес имаме по-ясен поглед над методите на възпитание в България сред родители с деца между 0 и 9 години. Българският родител се идентифицира като по-скоро либерален и забелязваме тенденция на намаляване на строгите граници. В същото време, почти всеки един от тях (95%) осъзнава важността и обича децата си безусловно. Има значително подобрение в сравнение с методите, по които те са били възпитавани, щом става дума за емоционалните нужди на децата и разбирането на емоциите им. Въпреки това, много голям процент все още прибягва, дори и рядко, към физически наказания.
И както близо всеки втори родител е бил дисциплиниран с физически наказания и заплахи, така и днес, всяко едно на четири деца все още е наказвано от своите родители.
Родителите видимо се обръщат към позитивното и осъзнато родителство, като по-големият процент от тях, 48,5% на градско ниво и 44,9 на национално, от части практикуват свързаните с тях методи в комбинация с други по-строги способи, заимствани от тяхното детство. А само 1.6% сред тях НЕ вярват в позитивното родителство. На национално ниво, процентът родители, които НЕ са запознати с тези методи е все още висок – 36,8% срещу 28% сред градското население.
Родителите в България днес осъзнават и важността да насърчават децата си да споделят и им помагат да разберат чувствата си както потвърждават близо 88% от анкетираните на национално и градско ниво.
Наблюдава се също така засилено търпение и намаляване в критикуването, в сравнение с това, как те са били отглеждани. Крещенето и заплахите са нещо, с което все още се бори съвременния родител, като има леко подобрение в контролирането ни на импулса да заплашим децата си. А една-четвърт от родителите отстъпват на децата си днес, когато те се тръшкат за нещо.
Други позитивни новини са, че 83,1% от родителите в България разбират вредите от оставянето на децата сами като наказание и никога не го практикуват. А само 55% от нашите родители са го осъзнавали тогава. Напредък в осъзнаването виждаме и при 75% от родителите, които вярват, че когато се поставя правило, то също така трябва да обясним защо го правим. Нещо, което те не са получавали винаги, когато са били деца, с отбелязани само 15% на база спомените от тяхното детство.
Добрите вести продължават с цели 70% от родителите, които днес винаги поощряват децата си, когато са се държали добре, като този процент в миналото е бил под 25%.
Родителите считат, че над 60% от децата им са били жертва на агресивно поведение от други деца, но в същото време около 50% от родителите потвърждават ситуации, в които децата им са показвали агресия към други деца.
Може да се заключи, че родителите имат нужното осъзнаване и желание да възпитават позитивно децата си, но все още не са запознати или не прилагат правилно алтернативни начини на дисциплиниране и затова прибягват до познатите им такива от миналото. И въпреки това, само 15,2% от тях са склонни да потърсят помощ от професионалист.
В случай, че желаете да се запознаете с методите на позитивното родителство, може да изтеглите безплатно приложението-курс, Ommm positive parenting, или да се свържете с нас за консултация. ‘Период е! Ще мине! И моето беше така!’ са често срещани коментари и въпреки че повечето неща са наистина периоди, подходът ни в тези моменти играе важна роля и може да удължи или утежни излишно процеса. Родителството, както всяко нещо на този свят, се учи, и няма нищо необичайно в това човек да се обърне към специалист по темата за насоки, съвети или подкрепа. Ние сме тук за вас.
Оммм Позитивно Родителство, всички права запазени